Zuchowa wyprawa

Franki zdecydował się zostać zuchem w szkolnej drużynie harcerskiej. Jego decyzja zapadła po usilnych działaniach motywacyjnych ze strony nas – rodziców. Franki miłośnik wojska, militariów, zabaw na świeżym powietrzu, chłopak łaknący towarzystwa rówieśników wcale do harcerstwa się nie palił. Dwa razy ze zbiórki zrezygnował, a za trzecim razem, gdy drużynowy zwoływał drużynę ze szkolnej świetlicy Franki ukrył się w ubikacji. W końcu jednak po kilku męskich (i matczynych również) rozmowach poszed na pierwszą zbiórkę i … wrócił zachwycony. Zachwyciła go zwłaszcza perspektywa wyjazdu w sobotę na całodzienny rajd do ,,Parku wilków”.

W sobotę rano przy pętli autobusowej odbyła się zbiórka uczestników rajdu (tu postaram się przejść w narrację znaną z opowiadań o Mikołajku autorstwa Goscinny, Sempe). Pogoda była pochmurna i deszcz wisiał w powietrzu, ale dla prawdziwego zucha nie ma złej pogody. Tak przynajmiej uważa drużynowy Krzysztof. Drużynowy Krzysztof wraz ze swoim synem Andrzejem czekali już na wszystkich na przystanku. Kiedy mijaliśmy ich samochodem Franki uchylił okno i krzyczał: „Andrzej! Cześć Andrzej!”. Prawie, że wypadł mi z samochodu.

– Franek! Cześć Franek! – krzyczał Andrzej i prawie wyleciałby na ulice.

Kiedy już bezpiecznie znaleźliśmy się na miejscu zbiórki chłopacy zaczęli przeglądać sobie na wzajem zawartość swoich plecaków. Andrzej wyjął prawdziwy nóż szwajcarski i otwierał po kolei wszystkie ostrza, co bardzo zmierziło jego ojca. Franki machał demonstracyjnie banknotem dziesięciozłotowym, który dostał od mamy ,,na wszelki wypadek”. Oglądano też zawartość chlebaków i przelicano ilość słodyczy. Co chwilę wybuchały radosne okrzyki powitalne, gdy nadchodzili kolejni zuchowie: Cześć Wojtek! Cześć Jasiu! Wkrótce wesoła gromada chłopaków i kilku dziewczyn biegała wokół przystanku (wszystkiego razem było ponad dwadzieścia sztuk żywego inwentarza). Dobrze, że przyjechał autokar, bo jeszcze chwila, a całe to towarzystwo rozbiegłoby się po okolicy. Druh Krzysztof zapewnił, że nad wszystkim panuje, że wszystko będzie dobrze, bo ma ze sobą plastikowe woreczki (tak na wypadek gdyby któreś dziecko miało chorobę lokomocyjną) i że wrócą około godziny osiemnastej. Zapytał się nieśmiało, czy może jednak któryś z rodziców też by chciał pojecachać. W autokarze było jeszcze sporo wolnego miejsca. Zgromadzeni rodzice zamarli na chwilę w bezwzględnej ciszy. Nikt się nie zgłosił. Perspektywa wolnej od dziecka soboty była zbyt kusząca… Druh Krzysztof westchnął ciężko, zapędził zuchy do autokaru i zarządził odjazd. Odjechałby bez swojego plecaka, który leżał na przystanku. Na szczęście w porę po niego się cofnął.

Dzień się ładnie wypogodził. Było nawet bardzo ciepło. Franki był ubrany jak na ruską zimę – trzy warstwy koszulek, swetrów i do tego kurtka deczczowa. Gdy go odbierałem o osiemnastej nadal miał na sobie wszystkie te warstwy. Ale to nieważne. Biegł do mnie, a pełnia szczęścia malowała się na jego twarzy. W ,,Parku wilków” było fajnie bo była wataha wilków, była lama, prawdziwy jeż, ognisko i kiełbasa. A on, Andrzej i Wojtek są w drużynie Czarnych Strzał i mają swoje oryginalne pozdrowienie.

– Cześć Andrzej! – krzyczał Franki z samochodu do mijającego nas Andrzeja!

– Cześć Franek! – krzyczał Andrzej i znów prawie by wypadł na ulicę.

Było fajnie. Fajnie było wszystkim. W listopadzie kolejny rajd.

O tatamaracje

Z wykształcenia politolog, dziennikarz i doradca życia rodzinnego. Z miłości mąż i ojciec dwójki obecnie nastolatków: Zosi i Franka. Lubię pisać, tworzyć wszelakie formy pisane od bloga, poprzez recenzje książkowe na drobnych utworach literackich kończąc. Obecnie pracuję w drukarni akademickiej i prowadzę kursy przygotowawcze dla narzeczonych.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dzieci, Rodzinne, szkoła i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *